Co to jest kasa fiskalna?

Komu jest potrzeba kasa fiskalna?

Gdy rozpoczynasz działalność gospodarczą, upewnij się, czy dla Twojej działalności kasa fiskalna jest obowiązkowa. Kasa fiskalna jest wymagana u przedsiębiorców, którzy sprzedają usługi lub towary osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Również sprzedaż towarów lub usług rolnikom musi być rejestrowana na kasie fiskalnej.

Po prostu: kasa rejestrująca jest niezbędna w handlu lub usługach jeśli twoimi odbiorcami są obywatele a nie firmy.

Przepisy precyzyjnie wskazują rodzaje działalności, przy których niewymagane jest posiadanie kasy rejestrującej.

W związku z obecną zmianą przepisów, dla coraz większej liczby podatników wymagane są kasy online Novitus. Dlatego przed zakupem kasy warto sprawdzić, czy twoja działalność nie wymaga takiej kasy lub nie będzie jej wymagać w najbliższym czasie.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Podatnicy, którzy kupują pierwszą kasę fiskalną do swojej działalności, mogą ubiegać się o zwrot części kosztów. Można odliczyć od podatku 90% ceny netto kasy fiskalnej, ale nie więcej niż 700 zł. Jednak obecnie możliwość odliczania kosztu kasy fiskalnej dotyczy tylko zakupu kas online. Jeżeli chcesz to sprawdzić skontaktuj się ze swoim Urzędem Skarbowym.

Jak działa kasa fiskalna?

Kasa rejestrująca służy do elektronicznej rejestracji wartości sprzedaży. Każda kasa posiada pamięć fiskalną. W niej zapisywane są w sposób trwały dane dotyczące sprzedaży. Dlatego w żaden sposób nie ma możliwości usunięcia zapisanych danych. Zadaniem kasy fiskalnej jest obliczanie podatków w odpowiednich dla produktów stawkach podatkowych. W pamięci kasy zapisywane są kwoty:

  • sprzedaży netto
  • podatki według obowiązujących stawek VAT
  • łączna należność
  • ilość paragonów
  • ilość zerowań RAM.

Potwierdzeniem sprzedaży jest paragon fiskalny, który jest dokumentem przeznaczonym dla nabywcy. Na paragonie znajdują się: nazwa produktu, cena oraz wartość podatku. Jest tam również miejsce na dane sprzedawcy. Każdy paragon ma też unikalny numer oraz datę wraz z godziną. Potwierdzeniem sprzedaży dla sprzedawcy jest kopia paragonu w postaci papierowej. W nowych kasach z elektroniczną kopią pamięci, paragon dla sprzedawcy zapisywany jest do kasy fiskalnej w postaci elektronicznej.

Na rynku są również rozwiązania typu: kasa fiskalna z terminalem. Jest to zestawienie wygodne dla sprzedawcy oraz klienta. W kasach fiskalnych Novitus można wykorzystać kasę fiskalną jako terminal płatniczy i wtedy do kasy fiskalnej podłącza się wyłącznie pinpad.

Jak działa kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online działa tak samo, jak kasy z elektroniczną kopią paragonu. Posiada ona dodatkową funkcjonalność pracy online. Kasa ma stałe połączenie z internetem. Każda transakcja oraz każdy raport dobowy jest natychmiast wysyłany do Centralnego Repozytorium urzędu skarbowego. Kasa fiskalna może pracować bez internetu, ale jest to możliwe wyłącznie przez dwie doby. Urządzenie jest podłączona do internetu za pomocą kabla ethernet, wifi lub modemu z kartą GSM.

Kasa fiskalana online Novitus Nano 2 Online
Kasa fiskalana online Novitus Nano 2 Online
Mechanizm drukujący „wrzuć i pracuj” zapewniający szybką wymianę papieru.
Kasa fiskalna online Novitus Nano. Mechanizm drukujący „wrzuć i pracuj” zapewniający szybką wymianę papieru.
Kasa fiskalna Elzab K10 Online
Jednak kasa fiskalna Elzab to nie tylko przyciągający wzrok design. To również antypoślizgowa i wytrzymała obudowa, która jest odporna na zachlapania. Dzięki temu nie ma obawy, że mała chwila nieuwagi zepsuje urządzenie i uniemożliwi wykonywanie codziennych obowiązków.

Shopping Cart
Scroll to Top